چاپ        ارسال به دوست

فعالیت گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر در طرح سلامت نوروزی سال 1397

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

فعالیت گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر در طرح سلامت نوروزی سال 1397

 

به منظور اجرای بهینه اجرای برنامه سلامت نوروزی، تیم های پیشگیری و مبارزه با بیماریها در استان هرمزگان از 15 اسفند سال گذشته تا 15 فروردین ماه سال جاری بصورت مستمر در سطح استان هرمزگان فعالیت نمودند. تیم های عملیاتی به منظور مشارکت فعال و بروزرسانی اطلاعات و آخرین دستورالعمل ها در زمینه بیمارهای واگیر، پیش از آغاز برنامه آموزشهای لازم را فراگرفتند تا خدمات مطلوب را به شهروندان و مسافران نوروزی ارائه نمایند.

کارشناسان گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریها واگیر در این دوره از طرح سلامت نوروزی، ضمن هماهنگی های درون و برون سازمانی از افراد مشکوک به سرخک، مالاریا، سل، التور، اچ.آی.وی، سالک و ... نمونه تهیه و به آزمایشگاه ارسال نمودند. در ادامه این اقدامات اطرافیان 36 مورد شناسایی شده مبتلا به سرخک، واکسینه شدند و پیگیری و بررسی لازم در زمینه سایر افراد مشکوک به بیماریهای واگیر براساس دستورالعمل های موجود انجام شد.

در این مدت 14 مورد طغیان ناشی از بیماریهای منتقله از آب و غذا شناسایی شد که با افزایش 2 برابری نسبت به سال گذشته همراه بود و بلافاصله پس از دریافت گزارش ها بررسی و اقدامات لازم انجام گردید؛ بزرگترین این طغیان ها در شهرستان رودان و جزیره کیش اتفاق افتاد.

 همچنین 85 مورد حیوان گزیدگی در سطح استان به وقوع پیوست که پیگیری لازم در این زمینه انجام و  تعداد 390 مورد واکسن هاری نیز تزریق شد.

در این دوره از طرح سلامت نوروزی، تعداد یک هزار و 495 مسافر نوروزی وارد شده به کشور در مبادی ورودی استان توسط کارشناسان پایگاههای مراقبت مرزی هوایی و دریایی، براساس برنامه «مراقبت سندرمیک بیماری های واگیر» بررسی شدند. همچنین از تعداد 65 شناور ورودی به کشور در بنادر استان بازدید شد و تعداد 12 مورد گواهی بین الملی بهداشتی برای شناورهای ورودی صادر شد. 

 

 

 

 


١٧:٥١ - 1397/01/20    /    شماره : ١١٢٣٨    /    تعداد نمایش : ١٢خروج